Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Çikolatanın Zararları

Çocukluğumuzdan yetişkinliğimize, yetişkinliğimizden yaşlılığımıza yani bir diğer deyimle 7’den 77’ye kadar geçen sürede büyük çoğunluğumuzun asla vazgeçemediği bir bağımlılık var. Bağımlılık olduğu kadar aynı zamanda bir tutku halini de alabiliyor. Bu tutkunun adına ‘çikolata’ diyoruz. :)

Bunu araştırmak ya da şu an sizlerle paylaşarak bu güzel tutkudan sizi vazgeçirmek değil amacım. Öyle ki bende asla vazgeçemem. Ancak en azından çikolatanın adı gibi sevimli bir bilinçle onu tüketirsek düşüncem şu ki, hayatımızda çok daha fazla yeri olacaktır. Yani hayatımızın amansız bir bölümünde çikolatanın zararlarından etkilenerek ona belkide sonsuza dek veda etmek zorunda kalmayacağız.

Çikolata bir tutku ise, bu tutkunun ömrünü uzatmak ve bu tüyoları vermekte benim en birin
Çikolatanın zararları en fazla ne olabilir ki diye aklınızdan geçirdiğini duyar gibiyim. Herşeyin fazlasının zarar olduğu gibi çikolatanında fazla tüketimi indan vücuduna bir takım zararlar verebiliyor. Örneğin ilk başta da değindim gibi bağımlılık yapıyor, bir oturuşta koca bir çikolatayı tek başına yemek ya da günde en az 3-4 adet tüketmek melsef ki kötü bir bağımlılıktır. Çikolatanın içerisindeki maddeler çok fazla tüketildiğinde beynimizi uyuşturuyor ve vücudumuzun kendi görevlerini yerine getirmesinde sorunlara yol açıyor. Migren teşhisi koyulmuş hastalara doktorlar çikolatayı yasaklarlar bunun sebebide çikolatanın içindeki maddelerin migrene bağlı ağrıları tetiklemesi ve şiddetlendirmesidir.ci görevimdir.

Bazı araştırmacılar ise çikolatanın kalbe iyi geldiğini belirtiyorlar. Kalbe bitter çikolatanın iyi geldiği bir gerçektir. Günde belirli miktarda tüketilen bitter çikolatanın kalbi koruduğu onaylanmıştır. Ancak fazla miktarda çikolata tüketimi içerisindeki şeker ve yağ oranı sebebiyle kilo alınmasına neden olur alınan fazla kilolarında vücudumuzda en çok kalbi tehdit ettiği açıktır. Bu sebeple kalp sağlığımız açısından yine fazla çikolata tüketiminden uzak durmalıyız. Hatta son çalışmalarda, çikolatanın insan vücudunda kardiyovasküler sistem bozukluğuna neden olup olmadığı hızlı bir şekilde araştırılmaktadır.

Sonuç olarak çikolatanın zararları çok tehditkar değildir. Dişlerimizi çürütebilir, kilo aldırabilir, karaciğerimize zarar verebilir ve ekstradan bayanlara seslülit kazandırabilir. Hatta ve hatta çok aşırıya kaçtığımızda cilt üzerinde alerjik reakiyonlara da sebep olabilir.Ama bu konuda bir öneride de bulunabilirim. Özellikle kalori konusunda, kaliteli çikolatalarda diğer çikolatalar oranla çok daha az kalori bulunmaktadır. Çünkü kaliteli çikolatalar kakao yağından yapılmaktadırlar. Kakao yağındaki kalori miktarı ise diğer doymuş yağlara oranla üçte/bir miktarda daha azdır. Ayrıca doymuş yağlar kötü kolestrol içerdiğinden kandaki kolestrol miktarının da yükselmesine neden olmaktadır. Çikolatayı alırken kullanılan yağ maddesini içeriğinden kontrol etmekte fayda vardır.

O halde çikolatanın iyi ve kaliteli olduğunu anlamak için ufak bir tüyo daha verelim. Kaliteli ve gerçek çikolatanın dış görünüşü kadife doku gibidir. Zor kırılan çikolata kaliteli değildir. İyi çikolata ağzınıza aldığınızda kolaylıkla kırılabilen ve damağa yapışmadan kolayca eriyebilendir. Ve çikolatanın üzerinde pürüz hissedilmemelidir. Aynı zamanda üzeri beyazlaşmaya başlayan çikolataların zamanı dolmuştur ve tüketilmesi sakıncalıdır. Ve her zaman için çikolatayı buzdolabında değil oda sıcaklığında ve korunaklı bir bölmede ya da kutuda saklamak gerekmektedir.e bulunabilirim. Özellikle kalori konusunda, kaliteli çikolatalarda diğer çikolatalar oranla çok daha az kalori bulunmaktadır. Çünkü kaliteli çikolatalar kakao yağından yapılmaktadırlar. Kakao yağındaki kalori miktarı ise diğer doymuş yağlara oranla üçte/bir miktarda daha azdır. Ayrıca doymuş yağlar kötü kolestrol içerdiğinden kandaki kolestrol miktarının da yükselmesine neden olmaktadır. Çikolatayı alırken kullanılan yağ maddesini içeriğinden kontrol etmekte fayda vardır.

Tüm bu yazdıklarımızın dışında çikolataya haksızlık etmek istemediğimden bu araştırmaya çikolatanın zararları dışında, çikolatanın yararları içinde birkaç cümle eklemek istiyorum.

Çikolata öksürüğe ve boğazdaki tahrişe iyi gelerek boğazı yumuşatır. Yorgunluğa ve halsizliğe karşı birebir enerji deposudur. Bitter çikolata tansiyona iyi geliyor ve kalp krizi riskine karşı koruyucu bir besindir. Felç riskini azaltabileceği araştırmacılar tarafından duyurulmuştur. Ve enerjinin yanında mutlulukta verdiği toplumsal olarak onaylanan hayati bir gerçeğimizdir. :)

Çikolatadan vazgeçmeyin ama aşırısına karşı kendinizi koruyun lütfen.

Sağlıklı günler dileriz.

62 Cevap Çikolatanın Zararları

 1. çikolatacı diyor ki:

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111111111günde 1 den fazla yemeyin arkadaşlar

 2. çikolatacı diyor ki:

  günde 1 den fazla yemeyin arkadaşlar

 3. narmin diyor ki:

  cikolatadan hic birsey soutamaz beni … cok seviyom lan =D

 4. aslı diyor ki:

  ya ben çikolatayı çok seviyorum günde 2 3 kez yiyorum bendede bagımlılık yaptı.

 5. sdfgvbhjnkml diyor ki:

  içine bağımlılık yapan madde konuyor, uyuşturucu bağımlılığından daha beter bir bağımlılıktır çikolata. tüm dünya sanki en mükemmel şeymiş gibi bunu servis ediyor önümüze. Arkadaşlar ne mutluluk hormonu salgılattığı var, ne de enerji verdiği. aksine çikolata o kadar kalitesiz yağlar kullanılır ki kolesterolü tavan yapar ve halsizlik, yorgunluk verir. Verdiği mutluluk anlıktır. yedikten 5 dk sonra eser kalmaz o mutluluktan çünkü bağımlı olduğunuz maddeyi tüketiyorsunuz, anlık mutlusunuzdur. kalbe, mideye, bağışıklık sistemine ciddi zararları var. Tüketin ama az tüketin, sık sık yemeyin. vücuda o zararları nötrleyecek zaman verin.

 6. tayfun efe diyor ki:

  çikolata yiyince damak lezzetimiz artar.

 7. bir çocuk diyor ki:

  Ben her gün 5 tane yiomm yaa olamzzzzzz

 8. Mesut diyor ki:

  Dişlerimi çürütmeyeceğini bilsem her saat başı yerim.

 9. Leyla kurt diyor ki:

  çikolata beni mahfettiiiiii çok sewmem ama arada canım istiyor yediğim zamanda alerjim oluyo ben en güzeli uzak durim ……

 10. Onur diyor ki:

  asdsasdasdasdasdas :P

 11. Anonimmmmmm diyor ki:

  Çikolata yedikten sonra hep çarpıntım oluyor ya da yorgun hissediyorum. Fazla kilolu değilim ama bazen kafeinli besinler çarpıntı ve yorgunluk hissi yapabiliyor arkadaşlar o yüzden çok fazla tüketmemeye çalışalım..

 12. ceren diyor ki:

  ben bugün buononun tablet çikolatasını yedim 2 buçuk saatte 1 tablet çikolatayı yedim zararı nedir diye baktım ama süper çikolatayı icat edene kurban.d

 13. Yemez olaydım... diyor ki:

  Dün gece saat 00.00 civarlarında osmanbeyden kaliteli görünen pastahaneden alınmış, sade sütsüz kare şeklindeki misafirliklerde ikram edilen türden, hammaddesi belçikadan ithal edilmiş yazan simsiyah çikolatan 10 adet civarı yedim. Ve sabahleyin ağzım damağım kupkuru bulantı o biçim baygınlık hissi bi yandan berbat halde buldum kendimi. Mide çikolatayı hazmedememiş. istifar ederek kurtuldum. Kahve içmişimde onun tozları çıkmış gibiydi. Halen bi bitkinlik hali mevcut. Sakın ola 2-3 taneden fazla yemeyin. Mutlak zararlı… Daha bedava verseler çöpe atarım…

 14. bir qencc diyor ki:

  Valla kola cipsi ve çikolata bir günde bircok tane yediim oluyo hele kola varyaa :D

 15. beyza nur diyor ki:

  ö ö ö ö ö geberdimmmmmmmmmmmmmmmmmm

 16. bilgili_kiz diyor ki:

  Çikolata aşiri şekilde ayi gibi yerseniz zararlidir arkadaşlar ama haftada bir iki pakette hicbir zarar yoktur yarari çoktur ;)

 17. ayse diyor ki:

  Cikolata zarari yok AMA ben cikolatayi seviom ve ben almanyadan yazirorum:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) cikolataaaaaaäaaaaaaaaaaaaaa. Ayseeeee adim

 18. harikanur diyor ki:

  Evet rabbimizin güzel bir nimeti çikolata. .ama şu guzel sözü de dikkate almaliyiz. .Bir derman haddinden geçerse dert getirir. (Bediüzzaman)

 19. İlker diyor ki:

  Sırada ne var zararlı olan su, fasulye, kürdan, sakız?

 20. Anonim diyor ki:

  çikolatasız bir dünya olamaz:(

 21. nilay diyor ki:

  İyi ama çikolata mutluluk hormonunu çalıştırırmış.ben bunun delisiyim.bu yorumu yazarken bile yiyiyorum.

 22. emine diyor ki:

  bende çok severim ama her seyin belli bi sınırı var

 23. Abonim diyor ki:

  Çikolatada en uygun yöntem:bitter,az miktar,kaliteli,devamlı..

 24. zaaaa diyor ki:

  bence en güzel çikolata beyaz çikolata çikolatayı bırakamam arkadaş sigarayı bırakmaktan zor bana katılan ??

 25. yildiz diyor ki:

  Cikolata cekti canim

 26. gizem diyor ki:

  bnce çikolata iyi bişey tabii ki doğru kullanıldığındaaa

 27. simdi__hayat@hotmail.com diyor ki:

  BEN AZ ÖNCE DAMAK ÇİKOLATASI YEDIM HEMDE 2 TANE BÜYÜĞÜNDEN HİÇ VAZGEÇEMİYORUM MASA BAŞI İŞİM OLDUĞU İÇİN AKŞAMA KADAR ŞEKER YER GİBİ ONU YİYORUM ZARARI VAR BELKİ AMA İŞTE İNSANIN CANI ÇEKTİMİ ALIYORUZ MALESEF.VE KİLO DA ALMIYORUM CİLTTE BOZULMADA OLMUYOR BUNLARI FARKETSEM BELKİİ VAZGEÇERİM AMA YOK MAŞŞŞLHIM VAR (:

 28. Anonim diyor ki:

  cikolata yiyen de pişman yemiyen de pişman

 29. mert diyor ki:

  dişimizi çürütür

 30. cikolatakolik diyor ki:

  Ben au son iki ayda fena ama cok fena cikolata tukettim her turlusunu kasik kasik buyuk kavanoz cikolata iki gecede bittigini biliyorum ancak bana biseyler oldu kalp carpintisi hemde fena ,kalkiyorum carpinti oturuyorum geciyor merdiven cikmada carpinti sonunda kalp uzmanina gittim kondusyon eksikligi dedi bol yuruyus ve spor yaptim ama yine surmeye devam etti yani sira asiri yorgunluk erkenden yataga zor atardim kendimi olamaz dedim bunun tek bir sebebi olabilir asiri cikolata ve.ben bugun cikolata hic yemedim cok rahattim yarinda yemeyecegim bakalim yarinda olmazsa carpintinin sebebi cikolata

 31. Filiz diyor ki:

  çikolata bağımlılık yapıyor ama mesela günde 1-2 parça yiyebilirsiniz . Fazlası zarar gerçekten siz siz olun kendinizi alıştırmayın …

 32. lara gözel diyor ki:

  bence çikolata yiyeceklerden daha yararlı çikolatanın insanı öldüreceğini öğrensem çikolatayı asla bırakmam

 33. Anonim diyor ki:

  çikoltaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaamıııııııııııııııııııııııı

 34. altan diyor ki:

  ben kimsenin zarara girmesini istemem

 35. sema diyor ki:

  çok çikolata yiyorum vazgeçemiyorum ne yapacam

 36. nur sena diyor ki:

  Ben çikolatalı çok seviyorum bir ara keşke daha fazla çikolata yiyebilmek diliyorum ama yiyebilir yoksa dışımda ağrıyı dışımdaçÇürüyen (sonra üzülüyorum)

 37. ÇİKOLATA BARBİE diyor ki:

  çikolataaa asla bırakmam çantamda cebimde sürmelik evimde yemişim zararını zaten her şeyde var bişey doktorlara kalsak açlıkdan ölcez en iyisi mi canının istediğini ye helede çikolataaa fındıklı fıstıklı bademli üzümlü sütlü :D

 38. kehziban diyor ki:

  Bence harıka bısıy zaten normal tuketıyom

 39. Anonim diyor ki:

  Bence çikolata çok zararlı

 40. bir kadın diyor ki:

  şunu bilinki çikolatadan vazgeçmem

 41. Bir Adam diyor ki:

  Kardeş peki günde kaç çikolata alalım ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>