Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Patates kızartmasının zararları

Patates kızartmasının zararlarıGünümüzde neredeyse ana yemeklerin yerini tutan fast-food çeşitlerinden,patates kızartması özellikle çok tüketildiğinde vücudumuzda telafi edilmesi oldukça zor zararlara yol açmaktadır.Patates kızartmasını sevmeyen kişi sayısı yok denebilecek kadar az sayıdadır. Özellikle faydası olduğu kadar zararları da bir tutkudan can yakmaya dönüşebilir.

Peki patates kızartması neden zararlıdır  ?
Patates kızartmasında ve vazgeçilmesi zor olan jipslerinde akralamid maddesi yüksek oranda bulunmaktadır. Bu maddenin zararları çok fazla tüketildiğinde, şişmanlık, dama sertliği ve vucudda iltihabi hastalıklara yol açmaktadır. Patates kızartması yiyen annelerin sütlerinde yüksek oranda akralamid madde saptanmıştır. Bu sebeple hamile ve gebe bayanlarda bebeklere zarar teşkil etmesi nedeni ile patates kızartması tüketiminde dikkat edilmelidir.

Patates kızartmasının diğer zararları nelerdir ?

Yapılan araştırmalar ayrıca patates kızartmasının dişlere de oldukça zarar verdiğini göstermektedir. Aynı zamanda ışık görmeyen patatesler zamanla çimlenir ve buna çoğu kimse dikkat etmeden kabuklarını soyarak yemeye devam eder. Oysa çimlenmiş patatesin insan bedeni üzerinde inanılmaz zararları vardır. Besin zehirlenmesi başta olmak üzere, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve kusmaya yol açabilecek zararlar başta olmak üzere mide asit dengesinin yok olmasına da neden olabilmektedir.Bu sebeple patates tüketimini, en zararlarla karşılamak için taze olmasına özen göstermeli ve kızartmasından çok haşlanmasının tercih edilmesi gerekmektedir.Unutmayın patates kızartmasının en büyük zararlarından biride kanser ihtimalini yükseltiyor olmasıdır. Patates kızartmasının sizin için vazgeçilmez bir tutku olmasından artık lütfen vazgeçin :)

17 Cevap Patates kızartmasının zararları

 1. zehra diyor ki:

  otizimde zarari varmis dogrumu

 2. Kararsiz diyor ki:

  Arkadasima patetes kizartmasi zararli yeme diyorum yiyor sizce ne yapmaliyim ?

  • ecenur elmas diyor ki:

   bence ona patates kızartmasından daha güzel ve sağlıklı şeyler yemesini tercih et. bu sayede belki patates kızartmasından vazgeçebilir

 3. Anonim diyor ki:

  Yicez tabi sanki yemesek ölmücez alla alla

 4. Ekrem diyor ki:

  Ben 7 senedir kahvaltıda patates kızartması yiyorum sol kolumla ağırlık kaldıramıyorum bazen kalbim ağırıyor 15 yaşındayım ve hergün spor yapıyorum boyum 160 54 kiloyum yani ideal bir fiziğimin olmasına rağmen kalpim arıo ne yapmalıyım.Hala patates yiyorum

  • serhat diyor ki:

   çocukluğumuzda bizde yedik ama hergün değil haftada 1 bilemedin 2 o ne ya şimdi 30 küsusr yaşımdayım aklıma bile gelmiyor onu yiyeceğine bu tür besinlerin bağımlılığını azaltan özelliğe sahip mevsim salatası ve bol meyva sebze ye

  • yasin diyor ki:

   yeme o zaman patates kızartması

 5. ceyda diyor ki:

  bizdeşokseviyoruz ama zararlıoldugunuda biliyoruz ama işrteyiyoruz

 6. Anonim diyor ki:

  Yalan

 7. Ayşe diyor ki:

  Evet ya zararlı olduğunu bile bile yiyiyoruz

 8. ukash diyor ki:

  PATATES KADAR GÜZEL BİRŞEYMİ VARKETCAP MAYANEST offff olsada yesek

 9. melike diyor ki:

  siteniz güzel ama başka madddeler de yazar mısınız

 10. duygu diyor ki:

  bence patates kızartması vazgeçilemeyecek kadar güzel bir efsane…

 11. ”Patates kızartmasının diğer zararları” başlığı altında yazılan diş çürümelerinin nedeni ‘ağız bakım ve temizliğindeki ihmaldir’ diye düşünüyorum. Patates uygun koşullarda depolanmadığında filizlenmesi ve yumuşaması sağlık açısından çok tehlikelidir, sizi kutlarım, ama bunun patatesin kızartılması ile ilgili olmadığını belirtmeliyim. Bir de yağda kavrulmuş, kurutulmuş patates cipsi (Çerez) ile, dondurulmuş patatesi sıklıkla birbirine karıştırmaktayız. Dondurulmuş patates el değmeden kabukları soyulmuş, doğranmış, ön haşlanma ile bakteri ve toksinlerden arındırılmış, çok kısa süreli ön kızartma ile daha düşük yağ çekme özelliği kazanmış, hiç bir katkı maddesi ilave edilmeden 2 yıl raf ömrü elde edilmiştir. Ayrıca mutlaka kızartmak gerekmez, tencere yemeklerinde kullanılabilir, tepside fırında et, balık yada tavukla birlikte pişirilebilir. Usulüne uygun şartlarda kızartıldığında akrilamitlerin oluşması da önlenmiş olur. Patates kızartmasının ‘fast food’ ile hedefe birlikte konulması, patates karşıtlığı da anlamsızdır. Her konuda olduğu gibi, doğru bilgiye ulaşmak hedeflenmeli, yanlış ifadelerle kamu oyu yanıltılmamalıdır. Çinko ve pek çok minarelleri içeren, zengin bir nişasta deposu olarak kaliteli bir besin olan patatesin, dünyada en fazla sevilen ve tüketilen sebze olduğu unutulmamalıdır. Sebze ve meyveleri hiç bir katkı maddesi içermeden, en doğru, en sağlıklı saklama yönteminin dondurarak saklamak olduğunu belirtmek isterim.

 12. Musa Mert KURT diyor ki:

  Zararlarını bilmemize rağmen vazgeçemediğimiz bir lezzet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.