Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Sabahları aç karnına kola içmenin zararları

Sabahları aç karna kola içmenin zararlarıİnsanların zevkle tükettiği ve hazır besinlerin olmazsa olmazlarından olan kola verdiği damak tadı yanında vücuda oldukça zararı bulunmaktadır. Kolanın zararları ile ilgili bir çok örnek verilebilir. Bir et parçası üzerine kola döküp bir kaç gün bekledikten sonra etin eridiğini göreceksinizdir. Özellikle sabahları aç karna kola içmek midedeki ph değerini daha da yükseltecektir. Midemizin baş edebildiği normal bir değer ph 1 ‘dir. Kolanın içerisinde ki asitlik düzeyi yaklaşık ph 3,4 kadardır. Verdiğimiz et örneğinden yola çıkarak kola içerisinde bulanan yüksek asitlik düzeyi mideye büyük zararlar vermektedir.

Kolanın içerisinde bulunan vücuda zararlı diğer maddeler de yüksek oranda şeker, kafein, boya maddeleri, fosforik asit ve karbondioksittir.

Bu maddeleri kısaca incelemek gerekirse;

Kola vücudumuzun dışarı atmaya çalıştığı karbondioksit’i bol miktarda içermektedir. Bununla ilgi olarak 2001 yılında Delhi Üniversitesinde düzenlenen “kim daha fazla kola içecek” yarışmasında 8 lt kola tüketen kişi herkezin gözleri önünde 10 dk içerisinde öldü. Nedeni ise karbondioksit zehirlenmesinin yarışmacının vücudunda bir takım zararlara yol açmasıydı.

Kafein kullanımı huzursuzluk, uykusuzluk, heyecan, sinirlilik ve sindirim şikayetleri gibi zararlara neden olmaktadır.

Genel olarak kola böbreklerden kalsiyum atımını hızlandırır, diş çürümelerine neden olur,aşırı tüketimi kas hastalıklarına neden olur ve ani olarak kan şekerini yükselttiği için, vücudun yağ depolamasına neden olmaktadır.

Kısaca kola neredeyse tamamen zararlıdır.

 

18 Cevap Sabahları aç karnına kola içmenin zararları

 1. Justin-belieber dedi ki:

  keşke kola diye bir şey olmasaydı kolayı çıkaran piçin amcığına 20 cm i sokuyum hayatımı bitirdi oç

 2. kola kola dedi ki:

  Arkadaş kola bağımlılık yapıyor çok fena,zararını şahsen ben cocacola dan görmedim ki fazla içici değilim,ama pepsi gördüğüm en zarar veren içecek,Fena kabız yapıyor,içtikten 30 dk sonra kabızsın.

 3. ASİTİ GAÇMIŞ KOLA dedi ki:

  kola meyan kökü denilen bitkiden yapılıyor meyan kökü denilen bitkiyi fareler çok sever ve etraflarında gezerler kola üretilirken meyan kökleri makinalarla toplanıyor doğl olarak ve mantıksal olarak kolanın yapımında içinde fare bulunması söz konusu olabilir

 4. abdülcabbar dedi ki:

  ödevim var ondan geldim 😀

 5. Anonim dedi ki:

  evet

 6. Hilal dedi ki:

  Bende çok seviyorum sabah ilk iş onu yudumlamak

 7. Anonim dedi ki:

  Ama lezzetli

 8. Hertürlü dedi ki:

  Her zaman

 9. eco dedi ki:

  Aynen YUSUF verdiğin bilgi doğru

 10. SuperVisor dedi ki:

  belirtilmesinde fayda var pH değeri yükseldikçe asitlik artmaz pH 7 nötr dür aşağısı asit yukarısı bazik tir…

 11. Yusuf dedi ki:

  Abi nedir bu ya. Orta okul düzeyinde biyoloji bilginiz yok gelip burda insanları bilgilendirmeye çalışıyorsunuz. Asitlik düzeyi ph’ın artması ile azalır. Yani 1 ph, 3,4 ph’tan daha asidiktir. Ama verdiğiniz kola ve mide ph değerleri direk yanlış olduğu için bu verdiğiniz değerleri tartışmaya gerek yok. Midenin ph değeri 1,5 – 2 arasıdır. Kolanın ph değeri ise 2,5. Ph değeri ne kadar düşükse o kadar asidik olduğuna göre kola mide sıvısından daha az asidiktir. Yani kola içmek midenin asitliğini arttırmaz, tam tersine azaltır. Su içmek kadar çok azaltmayacaktır doğal olarak ama arttırmayacağı da kesindir.

  Kola içmek zararsızdır demiyorum kesinlikle, yanlış anlaşılmasın. İçerdiği yüksek miktarda şeker ve katkı maddeleri yüzünden zararlıdır ve bunu günümüzde hangi besin için söyleyemeyiz ki. Yani insanları etiniz erir diye korkutmanın alemi yok. Seviyorsanız içiniz. Mideniz filan erimez..

  • Seval dedi ki:

   Sende haklisin…

  • Zeki dedi ki:

   Sonunda biyoloji bilgisini kullanarak kendince mantıklı yorum yapan birisi. Helal olsun kardeş tam olarak söylemek istediklerimi dedin. Ayrıca midenin aşırı asidik olması yalnızca kendi ürettiği asidin fazla üretilmesiyle gerçekleşir. Buda insanlarda görülebilen bir hastalık olmakla birlikte herhangi bir besin beraberinde gerçekleşmez.(ek bilgi)

 12. ali dedi ki:

  kola açta olsan tok ta olsan zararlı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.