Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Sodanın Zararları

Bilindiği üzere soda mineral açısından insan vücuduna yararlı olan bir besin kaynağıdır. Ancak yararları olduğu gibi aşırı tüketiminde sodanın zararları da meydana çıkmaktadır.

Peki nedir bu sodanın yol açabileceği zararlar? Fazla mineral tüketiminden dolayı zamanla böbreklerde böbrek taşına sebep olabilir. Böbreklerin çalışmasına yardımcı olduğu da söylenir ama dediğimiz gibi fazla soda tüketiminde zamanla böbrekler tembelleşir ve böbrek taşlarının üremesinde etkili olur. Aşırı tüketimi dediğimiz sodanın 1 günde 2 şişeden daha fazla içilmesidir. 2 şişeye kadar uzmanlar sodanın faydaları olabileceğini belirtmektedir. Hatta günde 2 şişeye kadar tüketilen soda ani kalp krizlerini bile engellemeye yardımcı olabiliyor.

Ancak günümüzde fazlasıyla tüketilen meyveli sodaların zararları oldukça önemli bir tartışmayı da beraberinde getirmektedir. Sade sodaya nazaran meyveli soda günümüzde daha çok tüketilmektedir. Ve içerisindeki tatlandırıcı maddeler malesef insan vücudunda tahmin edilemeyecek zararlara yol açabiliyor.

Washington D.C.  de bir Kanser Araştırma  Üniversitesinde pankreas kanseri üzerine bir takım çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda pankreas kanserine yakalanan hastaların besin tüketimleri ile ilgili detaylı bir araştırma başlatılmıştır. Araştırmanın sonucunda 140 pankreas kanseri vakalarının soda, meyveli soda, meye suyu tüketim oranları sonuçlanmıştır. Sonuçlara göre haftada 2 veya daha fazla soda tüketen kişilerde pankreas kanser riski %87 olarak tespit edilmiştir.
Sodanın zararları arasında listeye giren pankreas kanseri, sodalarda bulunan tatlandırıcı seviyesinin zamanla kandaki ensülin miktarını arttırması ve bu sayede pankreas kanser hücrelerinin daha hızlı çoğalıp yayılması ile meydana çıktığı düşünülmektedir.

Görüldüğü üzere yararları olduğu kadar aşırı tüketiminde sodanın zararları da bulunmaktadır. Soda severlere önerimiz meyveli sodaya nazaran sade sodayı tercih edilmesi ve normal tüketimin dışına çok fazla çıkılmamasıdır.

40 Cevap Sodanın Zararları

 1. asi diyor ki:

  siz neyin kafasını yaşıyorsunuz tartışacak bişe bulamadınızmı

 2. Memo diyor ki:

  Sonuç ne şimdi bi toparlayin net birsey yzain

 3. yasin diyor ki:

  mesela kınık gibi sırma gibi markaların doğal maden suyu olarak sattıkları soda mı ? maden suyumu kafam karıştı şimdi benim

 4. misafir diyor ki:

  realy saçmalık 6 yıldır hergün en az 2 3 şişe sade soda içen biriyim herhangi bir sıkıntım olmadı şu ana kadar

 5. buket diyor ki:

  ben şunu anlamadım ben küçükken hep içiyordum neden ölmedim

 6. ilham diyor ki:

  saqlam yasamaq ucun 3 sey vacibdi; temiz hava , saf su ve qida. indiki zamanda bunlari tapmaq cetin isdir. ALLAH komek olsun

 7. seda diyor ki:

  anonim neyin kafssını yasıon kardeş sen 😀

 8. SEVGİ diyor ki:

  Aç yat aç kalk şu iç genç kal herşey in fazlası zarar

 9. Vedat diyor ki:

  Kardeşim soda ile maden suyunu ayırın. Soda dedikleri renklendirici ve tatlandırıcı olandır. Maden suyu ise tamamen doğadan çıkartılır. Mineralli su denilir. Ve günde en az bir şişeden en fazla 15 şişeye kadar rahatlıkla içilir. Maden suyunun bedene zararı olmadığı gibi çok faydası vardır. Sadece tansiyonu oda 10 şişeyi geçtikten sonra birazcık ama birazcık sodyum nedeniyle artırabilir.Yukarıdaki yazı hatalıdır. Ve derhal kaldırılmalıdır..

  • Anonim diyor ki:

   Başkan Özkaynak doğal minarelli su var bim de, günde 1 şişe akşam yemeğinden sonra içiyorum. Sizin bahsettiğiniz doğal maden suyu sınıfına giriyor mu bu bi zararı var mı bu alışkanlığımın. Şimdiden tesekkürler 🙂

  • Ismail diyor ki:

   Evet, Ingilizcede soda şekerli gazlı içecektir, Cola, Fanta gibi. Tabii kaynak suyu ile karıştırılmış, yani tercüme hatası. Bizim TR deki sodanın karşılığı İngilizcede mineral water. Başlıca bu sayfadaki metinin bizim soda bakışından hiç bir kıymeti yoktur.

  • Ismail U. diyor ki:

   Evet, Ingilizcede soda şekerli gazlı içecektir, Cola, Fanta gibi. Tabii kaynak suyu ile karıştırılmış, yani tercüme hatası. Bizim TR deki sodanın karşılığı İngilizcede mineral water. Başlıca bu sayfadaki metinin bizim soda bakışından hiç bir kıymeti yoktur.

 10. hasankoyuturk diyor ki:

  soda zararlı olabilir.Fakat maden suyu faydalıdır.Maden suyu içiyorum hiç bir zararını görmedim.Cildim yaşıma göre en az on sene genç gösteriyor.piyasada satılan meyveli maden sodalarına ise hiç rağbet etmedim.

 11. BAHADIR diyor ki:

  Haber yanıltıcı soda diyor tatlandırucıdan bahsediyor soda doğadan çıkmış maden suyuna karbondioksit gazı verilerek yapılır . o meyveli tatlandırıcı şeylerede soda deniyor soda değil onlar sulandırılmış kimyasal tabiki kanser yapar

 12. Anonim diyor ki:

  Ben gunde 5 sise sade soda iciyorum walla cok seviyorum

 13. gulo diyor ki:

  kuze kere ney ya kufur etmeyin gardas

 14. daktilo diyor ki:

  ya içecek kalmadı soda zararlı kola zararlı gazoz zararlı çikolata zararlı bune ya yiycek kalmadı ya

  • Anonim diyor ki:

   böyle hayvan evladlar türeyip herşeye 2 yıl 3 yıl raf ömrü verecek kadar kimyasal karıştırırlarsa olacağı bu kansserde oluruz her bişeyde oluruz. yazık keşke ölseler.

  • Rte diyor ki:

   Düzelü be.rahat ol

 15. zorlu diyor ki:

  ne içeceyiz ya bu ne her şey zararlı

 16. beyzanur toprak diyor ki:

  sodada zararlıysa midemize iyi gelecek ne kaldı ki 7:)

 17. sanicka diyor ki:

  soda hem deyirler ariqlamaq ucun ideal vasitedir,indi de oxudum ki,zererlidi.adam lap casbas qalir.

 18. Anonim diyor ki:

  Yahu soda başka madensuyu başka.soda da mineral bulunmaz.Çeşme suyuna bikarbonat katılır soda olur.mineralli sulara maden suyu denir.20 sene önce maden sularına soda denirdi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.