Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Yeşil çayın zararları

Yeşil çayın zararları bilinenden fazlaGünümüzde stres başlıbaşına en yaygın hastalık halini alırken, stresle başa çıkmanın yöntemlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Yeşil çayında en belirgin özelliklerinden birisi stresi azaltma ve rahatlama yönünde önemli  bir rol oynaması oluyor. Yeşil çay bilindiği gibi 30 dakikada kritik damarları açarak, kan pıhtılaşmasının önlenmesini sağlıyor. Bu olay araştırmacı gruplar tarafından deneylerle kanıtlanmış bulunmaktadır.

Yeşil çayın yararlarını ve olumlu etkilerini neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki ya yeşil çayın zararları nı hiç araştırdınız mı ?
[ads]

Dikkat Yeşil Çayın zararları da var!

İçerisinde kafein olması nedeni ile çok fazla tüketimi, uyku bozukluğuna yol açarak beraberinde uykusuzluğun tetiklediği rahatsızlıkları getirebilmektedir.

Folikasit seviyesini olumsuz yönde etkileyebileceği tespit edildiğinden hamile bayanların yeşil çay tüketiminden uzak durmaları tavsiye edilir. Yine bebek emziren bayanlar için, içerisindeki kafein miktarından bebeğin uyku düzeninin bozulabileceği söylenerek yeşil çayı fazla tüketmemeleri önerilmektedir.

Yeşil çay stresle başa çıkmanın tek çözümü olarak görülerek fazla tüketilmemelidir. Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi, yeşil çayında fazla tüketildiğinde vücud üzerinde tahribatları meydana gelebilir. Örneğin, yeşil çay normalden fazla tüketildiğinde en başta, böbreklere olumsuz yönde etki eder.

Yeşil çay fazla tüketildiğinde, bulantı kusma sık idrara çıkma gibi rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.

Günümüzde zararlarını hiç düşünmeyen ve araştırmayan, Yeşil çay bağımlıları bulunduğunu biliyor muydunuz ? Yeşil çay bağımlılarının yapılan bir araştırma sonucuna göre çok ciddi derecede risk taşıdığı açıklanmıştır.

Kanser hastalarının tedavisinde endike edilen yeşil çay üzerine bir takım araştırmalar yapılmıştır. Tedavi sürecinde , tedaviye yardımcı olması için kullanılan yeşil çayın, araştırmalar sonucunda tümör hücrelerinin ölümlerini engellediği ortaya çıkarıldı. Ve bazı kanser hastalarının tedavisinde artık yeşil çay kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Yeşil çayın an başta da belirttiğimiz gibi, uykusuzluğa sebebiyet veren kafein miktarı, aslında daha ciddi boyutlarda da incelenebilir. Yeşil çayın kafein oranının yüksek olmasından dolayı, böbrek rahatsızlığı, kalp-damar rahatsızlığı, anksiyete, kanama veya pıhtılaşma problemi olan bireyler üzerinde sağlık sorunu yaşanmaması için, ciddiyetle kullanımından kaçınılmalıdır.

Kadınlar üzerinde yeşil çayın zararları arasında belirtildiği gibi, hamile ve bebek emziren bayanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuklar üzerinde yeşil çayın zararları;  henüz bu konuda araştırma yapılmamış olup yeşil çayın içerisindeki kafeinden yola çıkarak çocukların tüketmesi açısından kansızlığa ve anemiye yol açabileceğini öngörebiliriz. Ve çocuklarda yeşil çay tüketimine dikkat çekebiliriz.

Yeşil çay kadılarda ve erkeklerde farklı reaksiyonlar göstermektedir. Yapmış olduğumuz geniş çaplı araştırmaya göre, sanal ortamda birçok site yeşil çayın zararlarının erkekler üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını, hatta kanser riskini 2 katına çıkardığı gibi bazı bilgilendirmeler yer aldığını tespit ettik. Ancak bu konu ile ilgili kanıtlanmış hiçbir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Yeşil çay olumsuz etki olarak tabiki erkek ve kadında farklı reaksiyonlar göstermektedir. Ancak bu fark bayanlarda kanser riskini düşürme, erkeklerde kanser riskini 2 katına çıkarma gibi bir fark değildir. Sadece bayanlarda yeşil çayın vücuda verdiği rahatlık hissi daha çabuk fark edilir ve etkisi daha uzun sürer. Yani bayanlar yeşil çaydan organizma olarak daha fazla yararlanmaktadırlar diyebiliriz.

Kafeine duyarlı kişiler, kafein kullanımı yasak olan hastalar yeşil çay kullanmamalıdır.

Dipnot olarak, fazla tüketilen yeşil çayın zararlarını görmek istemiyorsak, yeşil çayı demledikten sonra 30 sn. bekleterek demini dökerek, yeniden demlerseniz kafein etkisini ve antioksidanları azaltacaktır.

40 Cevap Yeşil çayın zararları

 1. gökhan diyor ki:

  ama yeter ya biri için der biri içmeyin. biri saça faydalı der biri zararlı bu ne arkadaş neye güveneceğimizi şaşırdık.

 2. vatandasahmetefendi diyor ki:

  arkadaşlar her şeyin azı karar, çoğu zarar. ona göre hareket edelim.

 3. tin1 diyor ki:

  Merhaba, ben de üç yıldır her sabah 3-4 fincan yeşil çay içiyorum. Çaykur’un 100 gr. küçük teneke kutularından alıyorum. Bir demliğe sıcak su ve içine 3 çay kş. çay atıyorum, 5-6 dk. sonra içiyorum. Çok fazla içilince zararlı olduğunu duymuştum; ama içinde kafein olduğunu bilmiyordum; sonuç da bu da çay değil mi. Böbreklere olan zarardan kimse bahsetmemişti; tv de doktorlar tavsiye ediyorlar, hiç yukarıdaki yan etkilerden söz etmediler. Napalım içmeyelim mi şimdi? Ciddi kafam karıştı!…

 4. Anonim diyor ki:

  çok yanlış bence yeşil çay çok faydalı

 5. iso diyor ki:

  türk piyasasında her çeşit yeşil çay yeşil çay adı altında satılıyor . aynı siyah çay bira ve her türlü içecek gibi yeşil çayında çeşitleri var fakat bu işi yapanlar sadece populer olan birşeyi satmaya çalıştıkları için bunlara göre satış yapmıyorlar. bitki çayları özellikle yeşil çay demlenmesi doğru sıcaklık derecesi ile demlenip içilmeli yoksa çay hemen kahverengi ve acı bir hal alır ve bu yeşil çay içmek isteyen insanı baştan bu çaydan uzaklaştırabilir. 6 yıldır yeşil çay içiyorum. açık yeşil çay demi olanları tercih ediyorum. günde 2-3 adet kullanıyorum . düşük tansiyon sorunu olanlar ters zamanda içerse tansiyonu aniden düşürebilir baş dönmesi yapabilir . saç dükülmesinin tersi yanaklarda tüylenmeyi kıllanmayı arttırabilir böbrek zararı konusunda uzmandan yarım alınabilir

 6. nazife diyor ki:

  Yaklaşık 1sedir kullanıyorum hiçbir zararını görmedim yaklaşık 89kilodan 72 kiloya düştüm.

 7. seda diyor ki:

  Arkadaslar ben 2 aydır yeşil çay kullanıyorum ve hiçbir zararını görmedim aksine bana 2 ayda 4 kilo verdirdi . Günde sadece iki fincan içiyorum ve ılık içiyorum metabolizma mı düzene soktu ve ben çok memnunum..

 8. Muhterem diyor ki:

  Ben yeni başladım,bir yan etkisini görmedim.Yeni bir araştırmaya görede hafızayı güçlendirdiği söyleniyor.Ben yeşil çayımı aktardan almayı tercih ettim,çünkü poşet çaylara katılan katkı maddelerinden hiç bir zaman emin olamayız.

 9. nuray diyor ki:

  Yeşilçatın şuana kadar zararını hiç durmadım ve görmedim. Aksine zayıflamama yardımcı olan tek yardımcım yeşilçaydır. son olarak eczaneden Nutraxin markasının Yşilçayını aldım daha güvenilir geldi. günde 3 kere içiyorum. diğer paketlere göre daha kaliteli ve etkili sanki.

 10. nimesay kayik diyor ki:

  Ben üç ay kulaniyorum çok faydasını gördüm

 11. furkan .ayşegül diyor ki:

  bende dun başladım bu sabah aç karnıma içtim ve kustum ama zayıflamak için içiçem

 12. aylin diyor ki:

  evet bende 1 haftadir iciyorum mide rahatsizliqi ortaya cikti

 13. barış zorlo diyor ki:

  Deneyin ve görün sizde deneyin eminim beyenirsiniz

 14. liyana diyor ki:

  Harikaaaaaas

 15. Anonim diyor ki:

  Gerçekten saç döküyormu

 16. hayriye diyor ki:

  yeşil çay baş ağrısı yaparmı bulantı kusmsm oldu bidaha içmeyecem

 17. Anonim diyor ki:

  arkadaşlar bence herkezin bünyesi bir değil… birini çok iyi gelirken diğer birini çok kötü yapabiliyo o yüzden içmeyinn fln .. bunlar saçma en güzeli doktor tavsiyesi altında kullanmak ginede demek istediğim herkezde farklı reaksiyonlar gösterebilir …

 18. Anonim diyor ki:

  Içmeyin kardeşler ben ilk defa dün iki bardak bu gün yarım bardak içtim resmen kan esiyorum ağırılarla yanmalarla beş saattir onbeş defa tuvalete gidiyorum gece oniki oldu haya ağırılarım var ne yapacağımı bilmiyorum eşim türkiyede ben wuyanadayim küçük kızım var ambulansa da gidemiyorum. Eğer hâlâ devam ederse ambulans çaricam içmeyin kardeşler içmeyin

 19. oguz diyor ki:

  2 aydir duzenli yesil cay iciyorum hergun 2-3 fincan gecmisimde anksiyete problemim.oldugu icin arastirdim.cunku carpintim ve uykusuzluk son gunlerde yeniden ortaya cikti.bu durumu yesil caya bagli.olarak dusundum.zararlarini okuyunca ozellikle kafein orani yuksek oldugu icinde yapmis olabilr fakat artik icmemeye karar verdm kilo vermek icin iciyordum ama anksiyete bagli carpintim ve uykusuzlugum ortaya cikti

 20. songul sahin diyor ki:

  Ben gunde 2 veya3 kere iciyorum ve cok yorgun ve hasis hissediyorum yesil caya baglaya bilirmiyiz?

 21. ceyda diyor ki:

  Yeşilçayın hiçbir zararı yok arkadaşlar ben kullanıyorum ve hiçbir yanetkisini görmedim doktor tavsiyesi ile kullanıyorum günde 6 bardağa kadar içebilirsin demişti bir yıldır içiyorum ve hem zayıflamam yardımcı oldu sadece akşamları içmiyorum kafein var çünkü içinde uyku problemi olmasın diye ama ben yeşilçayı kesinlikle tavsiye ediyorum

 22. tacettin diyor ki:

  ben EFEMEF HASTASIYIM BANA NE KADAR ZARAR VERİRİ

 23. mehmet diyor ki:

  bende ikigundur iciyorum ama karnimdan tuhaf tuhaf sesler cikiyor karin sisikligi yapiyor boyle rahatsizliklar yaparmi acaba

 24. burak diyor ki:

  yeşil çay demir kaybına veya sindiriminin bozulmasına etki eder mi?Bu sadece siyah çayın mı bir etkisidir?

 25. aysel diyor ki:

  ben 3 haftadır kullanıyorum arkadaşlar ama başladığımdan beri inanılmaz böbrek ağrısı çekiyorum ama ben 5 i bir yerde karıştırıp içiyorum evet kilo verdiriyor ama rahatsız oluyorum içince sadece 2 yada 3 bardak içiyorum çok deil bırakmak istemiyorum AMA zarar veriyorsa yapacak bişey yok sizde dikkat edin çünkü ilk zararı böbreğe veriyor evet sağlık için içiyoruz ama bunun için sağlığınızdan olmayın derim

 26. ayşe diyor ki:

  ne olursa olsun bırakmam bağımlıyımmmmm :D

 27. Hayri Yakar diyor ki:

  Günde 5 veya 6 fincan içilebilir diye okumuştum. Sonuçta suyu bile fazla içseniz sağlığa zararı olabileceği söyleniyor.

 28. Merve diyor ki:

  Ben çok sık kullanan birisiyim yeşil çayı zararlarınıda en iyi görenlerden biriyim . Çok fazla tükettiğim için kansızlık yaptı. Ama her ne olursa olsun iyi bir kilo verdirici :)

 29. Deniz diyor ki:

  Yeşil çayı gunde en az 2 en fazla 4 bardak kadar içebilirsiniz ama kesınlıkle fazlası olmasın turk kahvesı gunde ıkı en az en fazla 3 nes cafe sadesı gunde ıkı sutlusunu kendım tavsıye etmnıyorum hem klo duşmanı hemde selulıt :) şu zamanda baktıgımız herşeyın zararı var insanlar ne kadar duzenlı beslenırse beslensın mutlaka bir yerden birşey çıkyor herşey kendı elınızde die duşunuyorum :)

 30. Özge diyor ki:

  Merhaba bende yeşil çay var ama içmediğimden dolayı tarihi geçmiş baya ben şimdi kullanmak istiyorum bir sakıncası olurmu

 31. faruk diyor ki:

  ben yeşil çayı faydalı oldugunu biliyordum ama öğrendimki yeşil çayında zararları varmış bundan sonra çay tüketimini baya azaltacağım

  • Noor diyor ki:

   Ceyda diyor ki:Ben sınav f6nceleri ve stresli durlmuarda bolca kahve ie7iyorum ve iyi geliyor. Acaba Tfcrk kahvesi ile diğer kahveler arasında fark var mı ve kae7 bardaktan sonrası nzararlı?

  • metin diyor ki:

   Uzun suredir her sabah kahvakti yesil cay icerdim…
   Sac sakal doktugunu duydum …
   Ayrica sakalim dokuldu ..icmeyi kesecem
   Sebebini aradim ama bulamadım ..
   Evet sebebini buldum ..sukur …
   Yesil..caya son .)))

   • Sevda diyor ki:

    Sevgili Metin,

    Tecrübeni bizimle paylaştığın için çok teşekkürler. Saç ve sakallarındaki dökülmeler devam ederse lütfen en kısa sürede bir uzmana başvuralım.

    Sevgiyle Kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>